Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33BXBPM6357D1ZN
Approx. Rs 98,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 5000 kg |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Warranty | 1 year |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 2,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Roller |
| Roller Material | Stainless Steel |
| Application/Usage | Industries |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Inclination | Horizontal |
Additional Information:
Approx. Rs 1,90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Conveyor Type | Chain |
| Roller Material | Stainless Steel |
| Capacity | 500 Kg/Feet |
| Application/Usage | Industries |
| Speed | 180 m/min |
Approx. Rs 3,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Belt |
| Roller Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 500 Kg/Feet |
| Application/Usage | Industries |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Inclination | Horizontal |
Additional Information:
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Belt |
| Application/Usage | Industries |
| Inclination | Horizontal |
Additional Information:
Approx. Rs 1,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Conveyor Type | Belt |
| Length | 40-60 Feet |
| Application/Usage | PACKING INDUSTRIES |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Material Handling Capacity | 100-150 kg per feet |
| Speed | 120 m/min |
Approx. Rs 1,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless |
| Belt Width | 1000 mm |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Country of Origin | Made in India |
Our organization is well known in offering Belt Conveyor.
Features:
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Belt Conveyor | Inclined Belt Conveyor |
| Warranty | 1year |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Material | Metal |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Warranty | 1 year |
| Is It Customised | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,39,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
Explore More Products
© Icon Conveyors. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited